Вчера си печевме риба за ручек. Не ни остана многу, мора да признаеме, ама тие слатки мали остатоци беа совршени за една супер вкусна и брза рибја чорба.

Рибја чорба

By Мигусто Published: May 8, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 40 mins

Вчера си печевме риба за ручек. Не ни остана многу, мора да признаеме, ама …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Ставете го зеленчукот да се вари во експрес лонец околу 10-тина минути.
  2. 2.Откако ќе се свари, извадете го зеленчукот и испасирајте го добро со блендер или миксер (не ја фрлајте водата).
  3. 3.Вратете ја испасираната смеса во водата каде што се вареше зеленчукот, додадете малку мешан зачин и други зачини по желба, и додадете уште вода (по желба).
  4. 4.Вратете го лонецот на оган (не го затворајте) и почекајте водата да зоврие.
  5. 5.Кога ќе зоврие, додадете ги парчињата риба, и варете уште 3-4 минути. Послужете ја чорбата топла.