Вкусен, ароматичен, лесен, едноставен, незаменлив и скоро никогаш непогрешлив десерт кој едноставно ве мами за повеќе и повеќе…

Ролат од лешник и кокос

By Тетка Биберче Published: October 24, 2012

  • Prep: 30 mins

Вкусен, ароматичен, лесен, едноставен, незаменлив и скоро никогаш …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во сад за готвење, измешајте го млекото, шеќерот и какаото и оставете да зоврие. Додадете го чоколадото и мешајте се додека се не се растопи.
  2. 2.Во смесата додадете ги мелените бисквити и мелениот лешник и мешајте се додека смесата не стане хомогена.
  3. 3.На работната површина поставете парче пластична или алуминиумска фолија, а потоа врз неа распоредете ја смесата во рамномерен слој во форма на правоаголник.
  4. 4.Во друг сад, на оган, слатката павлака измешајте ја со белото чоколадо и мешајте се додека не се растопи. Садот тргнете го од оган и додадете шеќер и кокос.
  5. 5.Врз темната смеса рамномерно распоредете од белата смеса и со помош на фолијата завиткајте го ролатот.
  6. 6.Ролатот ставете го во фрижидер да се олади барем 2-3 часа пред да го послужите.