Време е за медитеранска кујна. Тиквички, маслинки, спанаќ и сирење се идеална комбинација за летна, освежувачка салата која многу ќе ви се допадне. Пробајте!

Салата од тиквички и маслинки

By Гастронаут Published: July 6, 2012

  Време е за медитеранска кујна. Тиквички, маслинки, спанаќ и сирење се …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Обарете го спанаќот.
  2. 2.Во голема чинија изматете го маслиновото масло заедно со лимоновиот сок. По желба посолете и запиперете.
  3. 3.Измијте ги тиквичките и исечкајте ги на фини, тенки лентички.
  4. 4.Тиквичките ставете ги во чинија со обарениот спанаќ, исечканите маслинки и прелијте со сосот од маслиново масло и сок од лимон.
  5. 5.На крај изрендајте сирење и додадете измелени ореви. Послужете ладно.