Зар има подобро летно освежување од вкусен сладолед! Особено ако е домашно приготвен со вкус кој вие најмногу го обожaвате. Денес решивме да направиме еден наш специјалитет. Сладолед со два  исклучително префинети вкусови на вишна и зелен лимон.

Засукајте ракави и направете си освежително десертче.

Сладолед со вишњи и зелен лимон

By Гастронаут Published: June 24, 2012

  Зар има подобро летно освежување од вкусен сладолед! Особено ако е …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во сад за готвење ставете ги вишните, пченкарното брашно и шеќерот. На тивок оган со повремено мешање гответе околу 30 минути се додека не добиета густа и пенаста содржина.
  2. 2.Оставете ја сместа да се олади на собна температура, а потоа ставете ја во фрижидер.
  3. Кора од лимон3.Во чинија изматете ги жолчките, шеќерот заедно со наренданата кора од зелен лимон.(Матете се додека сотојките не добијат кремаста структура)
  4. 4.Во друг сад ставете го млекото слатката павлака. Варете додека не проврие.
  5. 5.Оваа смеса додедете ја во онаа со изматените јајца. Убаво измиксирајте.
  6. 6.Добиената смеса повторно вратете ја на ригла. Варете ја неколку мунути додека да се згусне. Потоа ставет го сокот од зелен лимон.
  7. 7.Смесата прво оладете ја на собна температура па потоа ставете ја во фрижидер.
  8. Вишњите ги ставаме врз смесата за сладолед8.Оладените вишни ставете ги во блендер, добро испасирајте и ставете ги врз сладоледот.
  9. 9.Сладоледот оди во замрзнувач на неколку часа, а потоа е спремен за конзумирање.
  10. 10.Декорирајте со свежа вишња и парче зелен лимон.