Замесете тесто, додадете сирење, малку сусам или ким, вклучето го тостерот и направете си супер вкусни солени стапчиња. Ако решите да направите поголема доза, тогаш спакувајте и за на работа и изненадете ги колегите.

Солени стапчиња од тостер

By Мигусто Published: May 13, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 45 mins

Замесете тесто, додадете сирење, малку сусам или ким, вклучето го …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Од сите состојки (освен сирењето) замесете тесто. Ако е потребно додадете уште малку брашно, но внимавајте тестото да биде средно меко.
  2. 2.Сирењето убаво исцедете и изрендајте го, а потоа додадете го во тестото и убаво измесете упте еднаш. Оставете го тестото да одмори околу 10-тина минути.
  3. 3.Поделете го тестото на два дела и од секое расукајте кора дебела околу 5 мм (ако можете направете ја правоголна).
  4. 4.Одозгора посипете ја кората со сусам или ким и добро истапкајте ја со раце за да се залепи сусамот (ако сакате можете да ја премачкате со изматено јајце).
  5. 5.Исечете ја кората на стапчиња и печете ги во тостер. Добар апетит.