Нема некој што нема да се вљуби во овие стапчиња уште на прв поглед! Едноставни се за правење, а можете да ги послужите и со Нутела или уште подобро, некое домашно џемче!

Стапчиња со чоколаден сос

By Гастронаутка Published: September 20, 2013

  • Prep: 5 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 25 mins

Нема некој што нема да се вљуби во овие стапчиња уште на прв поглед! …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во тенџерче растопете го путерот со водата, додадете ги шеќерот, циметот и солта. Оставете ја смесата да зоврие, а потоа намалете ја температурата. Додадете го брашното и мешајте додека не се формира тесто.
  2. Измешајте го тестото2.Тргнете го тенџерето од оган, па додавајте ги јајцата едно по едно и мешајте додека смесата не се изедначи.
  3. Ставете го тестото во ќеса3.Ставете ја смесата во подебела пластична ќеса и отсечете го едното ќоше со дебелина која ви одговара.
  4. Пржење на стапчињата4.Во подлабоко тенџере ставете повеќе масло и добро загрејте го. Потоа притискајте ја ќесата и сечете ги стапчињата спуштајќи ги директно во маслото.
  5. Извалкајте ги стапчињата во шеќер5.Послужете ги стапчињата топли заедно со чоколадниот сос.
  6. Испржени стапчиња6.Пржете ги стапчињата околу 5-6 минути, а потоа откако сосема малку ќе се оладат, извалкајте ги во шеќер.