Тарт или пита но со македонски вкус, заради пиперките…Строги правила нема, оставам на Вашата креативност, ќе рече Весна, автор на кулинарската страница Со љубов, за вас! Секој тарт ми е различен, не може да погрешите, може само да добиете нова комбинација, Ваша! Преубаво е, пробајте, добар апетит !

Тарт со македонски вкус

By Весна Рохр Published: February 18, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 35 mins
  • Ready In: 1 hr 25 mins

Тарт или пита но со македонски вкус, заради пиперките...Строги правила …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Замешајте го маргаринот со жолчката и шеќерот а потоа додавајте го брашното со прашокот за пециво. На крајот додадете вода. Доколку тестото е премногу тврдо, додава уште малку вода.
  2. Подготовка на тарт2.Кога ќе добиете убаво и компактно тесто, завиткајте го во проѕирна фолија и оставете го во фрижидер да постои барем 30 минути. Ова кора е наречена pâte brisée на француски, која се користи и за благ и за солен тарт т.е е неутрално тесто.
  3. Нареден тарт3.Тестото расукајте го помеѓу две парчиња проѕирна фолија, во круг, со дебелина околу 3-4 мм. Тестото префрлете го во набрашнето тавче (или ставете хартија за готвење), па моделирајте ја кората по желба.
  4. Слоеви зарзават4.Врз тестото, изрендајте дебел слој на кашкавал. Ставете подварен и измиен карфиол расечен на парченца, а врз нив тенко исечканите свежи печурките (ренданиот кашкавал ќе ја впие водата од печурките). Врз сето ова, наредете тенко исечено сувомеснато по Ваша желба, парчиња домат, лук на парченца и кругови пиперка. Зачинете.
  5. Готов тарт5.Печете малку повеќе од 30 минути, на 180 степени, на подолна решетка за да се исцеди течноста...
  6. Пресечен тарт6.Внимавајте да не Ви загори кората на врвовите (заштитете ја со фолија, скроена да го штити она што е повеќе изложено...)