Крцкаво и сочно. Телешко печено во многу сол, одличен предлог за фамилијарен ручек. Земете поголемо парче, направете неколку салати, одберете добро вино и тоа е тоа. Што треба повеќе!

Телешки бут во кора од сол

By Тетка Биберче Published: October 14, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 50 mins
  • Ready In: 1 hr 5 mins

Крцкаво и сочно. Телешко печено во многу сол, одличен предлог за …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Пиперот истурете на рамна површина, покријте го со хартија за печење и со помош на толчник истолчете го.
  2. 2.Телешкиот бутот извалкајте го во издробениот пипер.
  3. 3.Во сад измешајте ја солта со 1 чаша ладна вода.
  4. 4.Во меѓувреме, загрејте ја рерната на 180 степени.
  5. 5. На дното на тавата за печење ставете еден слој сол со дебелина од 1 сантиметар . Над солта ставете го месото, а врз него, ставете го преостанатиот сол со што ќе формирата целосен оклоп околу месото.
  6. Телешки бут во кора од сол6.Печете го месото на 200 степени околу 45-50 минути. Испечениот бут извадете го од кората од сол, исечете го на тенки парчиња и послужете го.