Тестенините како јадење се особено популарни, не само затоа што се евтини, туку и затоа што не бараат многу време за подготовка и големи готварски способности, се приготвуваат на најразлични начини и пред се сè многу вкусни. Еве една варијација на тема: сос за тестенини 🙂

Тестенини со пиперки и кромид

By А.А.З. Published: February 22, 2014

  Тестенините како јадење се особено популарни, не само затоа што се …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Сварете ги тестенините според упатството на пакетчето. Потоа исцедете ги убаво, вратете ги во повторно во садот, додадете ја рикотата и измешајте додека сè додека не се соединат.
  2. 2.Во тава за готвење загрејте го маслиновото масло, додадете сечкана пиперка, црн пипер и кромид. Гответе околу 6 минути се додека не поруменат.
  3. 3.Додадете сечкано лукче и гответе уште минута, па додадете 3 лажици балсамико оцет и зачини по желба.
  4. 4.Добиената смесата промешајте ја со сварените тестенини и сервирајте.
  5. 5.По желба наросете пармезан и кашкавал.