Брзо на пазар или во супермаркет и купувајте јаболка. Имам супер рецепт за вас, кој верувам дека ќе ви се допадне. Јас често го спремам и сите најблиски просто го обожаваат.

Торта со јаболка

By A.A. Published: September 2, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 40 mins
  • Ready In: 55 mins

Брзо на пазар или во супермаркет и купувајте јаболка. Имам супер рецепт …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во подлабок сад, измешајте го брашното и прашокот за пециво. Додадете шеќер, кора од еден лимон, млеко и 2 жолчки. Со миксер, смесата добро измешајте ја.
  2. 2.Јаболката измијте ги, излупете ги и исечкајте ги помали парчиња. Додадете ги во смесата со брашно.
  3. 3.Настрана, изматете ги двете белки со прстофат сол. Внимателно,мешајќи со дрвена лажица, додадете ги белките во смесата со јаболка.
  4. 4.Тавата за печење (22 см) обложете ја со хартија за готвење. Истурете ја смесата и печете во загреана рерна околу 40 минути. За да бидете сигурни, боцнете со чечкалица, доколку е сува значи дека тортата е испечена.
  5. 5.Оставете ја да се олади, посипете ја со шеќер во прав и сервирајте ја тортата.