Доколку сте голем љубител на сувото овошје овие мини тортички се вашиот прав избор. И не само што се вкусни, овие тортички се и здрави и неверојатно брзо се приготвуваат. Совет, за овие тортички можете да искористите бил кој тип на суво овошје, резултатот е подеднакво вкусен.


За подготовка на вкусни рецепти потребни се квалитетни продукти, затоа ние ги користевме производите на Виталиа

Тортички со суво овошје

By Мигусто Published: May 8, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 30 mins

Доколку сте голем љубител на сувото овошје овие мини тортички се вашиот …

Ingredients

Instructions

  1. Подготвено тесто1.Во сад заедно се мешаат двата типови на брашно, се додава прашок за пециво, шеќер и сода бикарбона.
  2. Суво овошје2.Се додаваат соиното млеко, медот, сончогледовото масло и водата. Сите состојки добро се замешуваат за да се добие еднолично тесто. Во смесата се ставаат исечканите парченца овошје.
  3. Наполнети калапи со смесата за тортички3.Со смесата се полнат силиконски калапчиња. Ако користите некои други калапчиња кои се подложни на залепување најдобро е да ги премачкате со малку маргарин или масло.
  4. Испечени тортички4.Печете на 200 степени, околу 15 минути. Од овие состојки излегуваат 20 тортички.