Внесете иновација во приготвувавњето на вкусна храна. Направивме супер вксуни и многу декоративни варени јајца во форма на коцка и круг и сите кои имаа шанса да ги пробаат и видат се воодушевија од резултатот.


За подготовка на овој рецепт ги користевме силиконските модли Kit 2 Ovo на производителот Lekue изработен од 100 % платинум силикон. Побарајте ги и купете ги во продавницата на Карес.

[sws_scrollable_basic columns=”4″] [/sws_scrollable_basic]

Варени јајца - коцка/круг

By Мигусто Published: May 2, 2014

  Внесете иновација во приготвувавњето на вкусна храна. Направивме супер …

  Ingredients

  Instructions

  1. Премачкување на силиконските калапи1.Силиконските модли премачкајте ги со малку масло за јадење.
  2. Спанаќ и сирење2.Скршете ги јајцата, ставете ги во модлите заедно со еден лист свеж спанаќ и неколку коцки сирење.
  3. Спремни за варење3.Зачинете со сол и црн пипер. По желба може и со малку оригано, власец или мајчина душичка.
  4. Варење4.Силиконските модли ставете ги во сад со вода која врие. Варете ги околу 10 минути.
  5. 5.Готовите јајца сервирајте ги во чинија на еден лист свеж спанаќ и декорирајте го парче испржена сланина.