Прав ручек за оние кои обожават компири, а сакаат да пробат и нешто попикантно. Полнет компир со кашкавал, кромид, пиперка, магданос.  Звучи супер, нели? За вкусот ние гарантираме!

Зачинет полнет компир

By Тетка Биберче Published: October 24, 2013

  • Prep: 60 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 1 hr 30 mins

Прав ручек за оние кои обожават компири, а сакаат да пробат и нешто …

Ingredients

Instructions

  1. Испечен компир1.Компирите измијте, исушете ги и во тава, на малку масло за готвење, испечете ги.
  2. Состојки за намаз2.Во блендер, ставете ги сите потребни состојки за подготовка на намазот освен павлаката.
  3. Подготвен намаз3.Блендирајте се додека сите состојки добро не се измелат, па потоа додадете ја павлаката. Повторно промешајте.
  4. Издлабен компир4.Испечените компири пресечете ги на пола и со помош на лажица издлабете ги, но оставете малку од компирот.
  5. Смеса за полнење5.Во подлабок сад, ставете ја внатрешноста од компирот и помешајте ја со кашкавалот, кромидот, пиперката и растопениот путер. Зачинете и додадете сечкан магдонос.
  6. Наполнети компири6.Со подготвената смеса наполнете ги издлабените компири а одозгора намачкајте со пикантниот намаз.
  7. Пикантни полнети компири7.Печете во загреана рерна, на 180 степени, околу 25 до 30 минути или се додека кората не стане крцкава. Послужете ги топли.