Јадење кое често се готви во нашето семејство бидејќи е едноставно и секој може да се зготви. По желба, лесно се адаптира и може да се искористи се она што го имате во фрижидер. Поздрав!

Запечени болоњезе шпагети

By Александар Ефремов Published: June 29, 2013

  Јадење кое често се готви во нашето семејство бидејќи е едноставно и …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Ги подготвуваме шпагетите. Ги вариме по поголем сад, онолку колку што им е потребни за да се сварат. Ги цедиме.
  2. 2.На малку масло го запржуваме меленото месо. Зачинуваме.
  3. 3.Го вариме фантот во 500 млвода се додека не згусне.
  4. 4.Во стаклен сад за печење, најпрвин ги истураме шпагетите, потоа го ставаме меленото месо и сето тоа го преливаме со сосот од фантот. По желба ставаме и малку рендан кашкавал.
  5. 5.Шпагетите ги печеме околу 15 до 20 минути.