Уште една добра идеја како да го искористите стариот леб. Направете домашни кубети, насечкајте зеленчук по ваш избор и ќе добиете супер комбинација. Еве нас како ни излезе оваа салата.

Зеленчук салата со кубети

By Гастронаут Published: February 17, 2014

  Уште една добра идеја како да го искористите стариот леб. Направете …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Лебот исечекајте го на парченца со дебелина од еден сантиметар. Потоа на коцки и ставете го во плех обложен со хартија за печење. Запечете го лебот десетина минути.
  2. 2.Во меѓувреме краставицата, доматите, кромидот и маслинките исечкајте ги на парченца.
  3. 3.Во помал сад направете прелив од маслиново масло и оцет со додаток сол и свежо издробен црн пипер.
  4. 4.Зеленчукот ставете го во голема сад, заедно со готовите кубети. Убаво измешајте и прелијте со сосот. Одозгора декорирајте со неколку ливчиња свеж босилок.